Wolność słowa wcale nie taka kolorowa

Długo myślałam jak mogę zacząć ten wpis i w końcu doszłam do wniosku, że tytuł mówi sam za siebie. Czy wolność słowa jest dobra? A może zła? Postaram się określić moje stanowisko na ten temat. W encyklopedii jest ona definiowana jako "podstawowe prawo człowieka, odnoszące się do możliwości swobodnego wypowiadania swoich poglądów [...]", ale czy ma swoje granice?


Oczywiście, że ma. Zapewne niektórzy nie mają o tym pojęcia i wydaje im się być bezkarnymi, wyrażając swoje zdanie na prawo i lewo. Chodzi mi tutaj o popieranie nienawiści rasowej, narodowej lub religijnej, które jest zakazane, a to ciekawe.

Czy obrażanie innych osób możemy nazwać rzekomą "wolnością słowa"? Otóż, według mnie, zdecydowanie NIE. Takim zachowaniem możemy jedynie zranić te osoby, a wiadome jest, że wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się cierpienie drugiego.
Nie powinniśmy ranić innych z powodu tego, że dano nam wolność wypowiedzi. Ktoś kiedyś powiedział, że "wszyscy jesteśmy ludźmi, ale nie każdy jest człowiekiem" i zgadzam się z tą osobą, bo niektórzy czasem po prostu nie potrafią zachować się jak człowiek i mimo wolności zostawić swoje zdanie dla siebie. Niestety świat byłby zbyt piękny gdyby wszyscy chcieli jak najlepiej dla bliźniego swego. Trudno teraz o takie osoby z wielkim sercem co mają mało do powiedzenia.

43 comments:

 1. Okej wolność słowa jak wiadomo jest potrzebna, tylko, że np w internecie staje się ona całkowicie wulgarna...Choć i w rl słowa moją ogromną moc ranienia.
  Świetny post! :*

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  ReplyDelete
 2. Każdy powinien wyrażać swoją opinie czy poglądy, ale powinniśmy zwracać uwagę to, co mówimy. Jeśli obrazimy drugą osobę to będzie świadczyć tylko o nas. Że nie umiem tolerować innych. Fajny pomysł na notatkę ;)
  Pozdrawiam :)

  ReplyDelete
 3. Zgadzam się z postem w całości. Niby wolność słowa, ale nie zawsze przemyślana...

  ♥Instagram♥
  ♥Just Me And My Fancy- klik!♥

  ReplyDelete
 4. Post bardzo ciekawy. Wolność można różnie definiować i warto się nad tym głębiej zastanowić. Wolność słowa, w pełnym rozumieniu nie istnieje, gdy powstrzymujesz się, z powodu zranienia kogoś. Wtedy nie jest to wolność, bo tak jakby nie możesz powiedzieć tego co chcesz. Z drugiej strony jest to wolność, bo robisz co chcesz. Albo mówisz, albo nie.

  www.DuskaB.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Nie za bardzo wiem co napisać, bo to co napisałaś odzwierciedla również moje zdanie. Szkoda, że niektórzy ludzie są.. no po prostu prymitywni. Jako osoba bardzo tolerancyjna, nie rozumiem jak można nie akceptować pewnych cech u innych osób - tych cech, które nie bardzo podlegają pod zmianę. Dlaczego obwinia się ludzi za kolor skóry, za orientację, bądź religię? To właśnie o to chodzi w wolności słowa, aby im pomóc, abyśmy wszyscy mogli się sobą cieszyć, a nie się ranić! Apropos tematu zamieściłam ostatnio na IG pewne zdjęcie: https://www.instagram.com/p/BArDY4PCxMh/?taken-by=zuzuxxblog Po prostu nic dodać nic ująć. Grafika odzwierciedla wszystko :)
  Zapraszam! BLOG I ASK

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zdjęcie idealnie wpasowuje się w klimat tego posta, wszyscy jesteśmy wewnątrz identyczni!

   Delete
 6. Krótko i na temat! Bardzo duży przekaz i trudno się z Tobą nie zgodzić. Każdy ma prawdo do wolności słowa, ale tak, jak to ujęłaś w poście, dopóki ta wolność nie rani drugiego człowieka. Oj tak, świat byłby taki piękny, gdybyśmy wszyscy żyli w pokoju i szanowali siebie nawzajem :) od razu po tych słowach słyszę piosenkę ,,Imagine'' Johna Lennona! :) Poza tym, zakochałam się w tych obrazkach, szczególnie w pierwszym, oddają to, co chciałaś przekazać. :)
  Trzymaj się ciepło!
  Arleta

  ReplyDelete
 7. To prawda... nie powinniśmy krzywdzić innych...

  Kochana poklikałabyś w linki w najnowszym poście :
  http://rzetelne-recenzje.blogspot.com/2016/01/nowosci-czyli-zamowienia-z.html
  Z góry dziękuję :)

  ReplyDelete
 8. Przecież słowa bolą dużo bardziej niż czyny...

  U mnie nowy post, zapraszam!
  Obserwuję ;)
  MÓJ BLOG-KLIIK

  ReplyDelete
 9. Czasami obrażamy ludzi zachowaniem, a nie słowami. Nie musimy nic powiedzieć, aby jasno komuś przekazać " jesteś beznadziejny, a ja przecudowna/y "itp. I jeśli ja bym była w takiej sytuacji, to nie ukrywam: rączka by mnie świerzbiła, żeby dać po mordce ;) Pozdrawiam!

  blonddreamer.blogspot.com

  ReplyDelete
 10. Bo we wszystkim ważny jest umiar :)

  ReplyDelete
 11. Bardzo ciekawy post!
  http://www.emptyy-promises.blogspot.com/

  ReplyDelete
 12. Pierwsza rzecz - wolność jednego człowieka kończy się, gdy narusza wolność drugiej osoby.
  Druga sprawa jest nieco głębsza. Mianowicie, by stworzyć wolne, poprawnie działające społeczeństwo jego podstawą musiałby być mocny kręgosłup moralny. Nie jest to coś niemożliwego do zrobienia, da się, ale no, łatwe na pewno też nie jest. A dziś to właśnie z brakiem moralności i swojego zdania, nie brakiem tolerancji mamy największy problem, wbrew temu, co się mówi.
  A trzecia? Jeśli ktoś hejtuje i wyżywa się na drugiej osobie w pełni świadomie, nie czyni dobrze, jasna rzecz. Ale z drugiej strony, jeśli "ofiara" nadto się tym przejmuje, nie potrafi sama siebie poprawnie, obiektywnie ocenić i olać takiego zachowania... to przynajmniej ja w bliskich znajomych jej mieć nie chce. Może nieco wrednie to brzmi, ale wole mieć wokół siebie silnych psychicznie ludzi, tak po prostu.
  drewniany-most.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Każdy ma swoje zdanie, prawda? Nie trzeba się z nim zgadzać, ja uważam, że niektórzy po prostu nie potrafią być silni psychicznie i przez to się załamują. Jeśli lubisz otaczać się silnymi (psychicznie) osobami to jest tylko i wyłącznie Twój wybór.
   Pozdrawiam! (:

   Delete
 13. Niestety, ale niektórzy nie potrafią tego zrozumieć. Wydaje się im, że skoro są ludźmi to wszystko mogą. Niestety mam taką klasę, gdzie każdemu się wydaje, że może powiedzieć wszystko, wszystko zrobić, a inni się nie liczą, także wiem coś o tym ;)
  naoffashion-click

  ReplyDelete
 14. To jest fakt... Wszyscy decydujemy sami o sobie aż do chwili, kiedy nasza decyzja krzywdzi kogoś innego. To po prostu cos, co nie powinno miec miejsca. Nazywanie obrażania kogoś wolnością słowa jest raczej głupotą, usprawiedliwieniem. Oczywiście, warto wyrażać swoje poglądy, ale tez umieć rozgraniczać, co jest zwyczajnie wrednym komentarzem, bezpodstawnym, a co czymś wartościowym, opinią.
  http://opowiastki--prawdziwe.blogspot.com

  ReplyDelete
 15. Tak, wielu nadużywa wolności słowa, szczególnie w internecie. Wszyscy bez ogródek mówią, co myślą, nie myśląc - jakkolwiek bezsensownie to brzmi xD. W dzisiejszych czasach jest mało empatycznych ludzi. Owszem, trzeba wyrażać swoje zdanie - ale przedtem użyć szarych komórek i zadać sobie pytanie, czy to jest na pewno potrzebne!

  Pozdrawiam :)

  Alicjonada.blogspot.com

  ReplyDelete
 16. Wolność słowa to faktycznie dobra sprawa, ale niestety tak jak mówisz są ludzie, którzy jej nadużywają i w ten sposób ranią innych...

  www.hello-wonderful.blogspot.com

  ReplyDelete
 17. Wolność słowa - dla mnie jest to możliwość wyrażenia swojej opinii na dany temat w kulturalny sposób. Niektórzy ludzie po prostu nie rozumieją tej definicji, nie szanując innych, ale to ich indywidualna sprawa, jaką inteligencją się odznaczają. Wspaniale to ujęłaś: "Wolność jednego człowiek kończy się tam, gdzie zaczyna cierpienie drugiego."

  NASZ BLOG - KLIK

  ReplyDelete
 18. Mądry post :)
  http://byalex-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 19. Wszystko jest dobre, ale we wszystkim trzeba znać granice. Czasami warto ugryźć się w język.
  Pozdrawiam, annenoele.blogspot.com

  ReplyDelete
 20. Wolność słowa wolnością słowa, ale niekiedy powinniśmy umieć ugryźć się w język, zanim powie się o słowo za dużo.
  Lub po prostu pomilczeć. Czasami tak jest lepiej, dla nas i innych.
  http://tuniemanicciekawego.blogspot.com/

  ReplyDelete
 21. Właśnie największą wadą jest mówienie rzeczy, których nie powinno się mówić. Czasem powiemy za dużo i mamy problemy.

  ZAPRASZAM, OBSERWUJE(Alek Mlodz)
  http://aaleksm.blogspot.com

  ReplyDelete
 22. Bardzo zaciekawił mnie twój post;) a co do zdjęcia to idealnie pasuje;)

  ReplyDelete
 23. Co tu więcej dodać ? Można się tylko podpisywać pod tymi słowami i pamiętać o nich we własnym życiu. Myślę, że już sam cytat :"wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się cierpienie drugiego" mówi wszystko za siebie, więc nie powinniśmy ranić innych, tłumacząc się, że przecież mamy wolność słowa i możemy sobie mówić co chcemy.
  Dołączam do obserwatorów :)
  malinowynotes.blogspot.com

  ReplyDelete
 24. Myśle że dobrze to ujełaś :)) wonlnosc słowa też ma swoje gra granice które każdy powinnien znać :)
  zapraszam do mnie :) www.marijory.blogspot.com

  ReplyDelete
 25. Wolność słowa jest potrzebna, ale nie wszyscy potrafią z niej korzystać. Trzeba znać granice, pomimo tego, że to "wolność" :)
  Poszerzając horyzonty - Klik!

  ReplyDelete
 26. Świetnie napisany post :) wy-stardoll.blogspot.com

  ReplyDelete
 27. Cytaty bardzo trafione ;)
  szkoda że nie każdy rozumie czym jest wolność słowa ;)
  grlfashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 28. Całkowicie się z Tobą zgadzamy. Ludzie niestety często przekraczają pewne granice...

  www.linailia.blogspot.com

  ReplyDelete
 29. Bardzo dobre cytaty :)

  veronicalucy.blogspot.com

  ReplyDelete
 30. Czasem są sytuację kiedy trzeba wyrazić swoje zdanie i walczyć o swoje lecz faktycznie często lepiej trzymać język za zębami. Słowa ranią najbardziej a wolność słowa czasem nie popłaca. Ja osobiście bardzo podziwiam takich ludzi którzy potrafią postawić na swoje.

  http://magdalens-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 31. Dobry wpis! Czasami niektórzy aż za bardzo rozumieją "wolność słowa" i ranią słowami, a to bardzo bolesne...\
  Niebieska Izolda - KLIK

  ReplyDelete
 32. Ludzie w tych czasach dzielą się na lepszych, dobrych, złych i gorszych. Czy tego chcemy, czy też nie, to tak właśnie jest i będzie. Niezależnie od tego jak bardzo chcielibyśmy zmienić i upiększyć świat, zawsze znajdą się ludzie, którzy będą go jeszcze bardziej niszczyć i pogrążać.
  Zapraszam Julka ! :)

  ReplyDelete
 33. W wyrażaniu swoich poglądów trzeba znać granice, które łatwo jest przekroczyć. To prawda, że zawsze warto mieć swoje zdanie na każdy temat, o którym ma się jakąkolwiek wiedzę, ale 'wyrażanie swojego' zdania na temat religii, pochodzenia, itp. jest złe.
  sajecka.blogspot.com

  ReplyDelete
 34. To prawda.Bardzo życiowy post.Ja często spotykam się z odpowiedzią typu: ,,Mamy wolność słowa,więc możemy mówić wszystko co nam ślina na język przyniesie'' ,co nie powinno być tak postrzegane,bo możemy mówić wszystko,ale są granice,a także trzeba się zastanowić co mówimy i czy to już nie są słowa wchodzące w inne prawne granice.


  Zapraszam :D
  Mój blog-KLIK!

  ReplyDelete
 35. Każdy powinien mówić to co uważa,ale w taki sposób,by nie urazić tym kogoś innego :)

  Świetny post!

  http://poradnikwielmoznej.blogspot.com/

  ReplyDelete
 36. Też mi się wydaje że wolność słowa nie do końca jest taka dobra jak ją sobie wyobrażamy. Moim przykładem są np. fani Justina Biebera i One Direction (do których fandomu sama należę) których wiele osób obraża oni co prawda tego nie słyszą ale fanów także to rani. Powinniśmy trochę uważać na to co mówimy
  Mój blog-klik

  ReplyDelete
 37. Świetny post. Każdy ma prawo do własnego zdania. :)
  mój blog: klik

  ReplyDelete
 38. Myślę, że bardzo mądrze to ujęłaś i naprawdę nie wiem, co tu jeszcze dodać.
  Wolność słowa kończy się tam, gdzie druga osoba zostaje skrzywdzona. Trzeba po prostu znać granice pomiędzy bezmyślnym hejtem, a wyrażaniem własnego zdania ^^

  http://zwierzenia-mangozjeba.blogspot.com

  ReplyDelete
 39. Bardzo ciekawy post.
  Zapraszam: http://blackstylewerciax.blogspot.com/

  ReplyDelete
 40. Świetnie napisane! + bardzo podoba mi sie wyglad Twojego bloga :)


  www.lajnn.blogspot.com

  ReplyDelete
 41. Świetny post, masz bardzo fajny blog a Twoje wpisy są naprawdę bardzo interesujące :) !
  ja juz obserwuje i zapraszam do mnie
  nowy post
  milentry-blog

  ReplyDelete

~Dziękuję za każdy komentarz!
~Komentarze niezwiązane z postem oraz spam nie będą publikowane. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować to zapraszam tutaj.
~Jest mi bardzo miło, że zechciałeś/aś odwiedzić mój blog. Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej! (:
~Staram się odwiedzać blogi wszystkich komentujących, ale robię to z opóźnieniem.

Ponadto, zabraniam kopiować treści bloga bez wyraźnej zgody autora.
Ustawa o prawach autorskich, polecam!