Krótko o tolerancji

Tolerancja, czyli poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. Dlaczego tłumaczę to słowo? To proste niektórzy mylnie je rozumieją, a nie chciałabym żeby doszło do  nieporozumień. Uważam, że jest to umiejętność, którą posiadają jedynie ludzie inteligentni. Łatwo jest się nie zgadzać z kimś innym, a jeszcze łatwiej obrażać tą osobę za to jak myśli.


Równie dobrze ona mogłaby obrazić nas, ale prawdopodobnie tak nie zrobi, bo znajdzie się większa grupa osób, która wbije ją w ziemie. To przykre, że wyrażanie własnego zdania w tych czasach jest takie trudne. Powinniśmy się uczyć tolerancji w stosunku do innych ludzi. Przecież oni niczym się nie różnią od nas, są wręcz tacy sami. Z języka łacińskiego "tolerantia" oznacza "cierpliwa wytrwałość", powinniśmy wysłuchać te osoby, bo przecież każdy ma prawo do wyrażenie własnego zdania. Później zaakceptować poglądy innej osoby, niekoniecznie się z nimi zgadzając, ewentualnie odnieść się do nich z poszanowaniem.

To wcale nie jest trudne, a szacunek należy się każdemu. 
Pamiętajcie, "nie musimy akceptować cudzych przekonań, ale musimy akceptować prawo do ich posiadania". 

46 comments:

 1. Nigdy nie czuje się wyżej niż inni ludzie. Nigdy nie traktuje siebie z góry- jestem najlepsza i najładniejsza. Jakoś mam szacunek dla każdego, chyba, że zaszedł mi czyms za skórę. Wtedy trudno mi o szacunek :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje :)

  ReplyDelete
 2. Bardzo fajny i mądry posty!
  Ładny wygląd bloga:) ouurselves.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. ja toleruję każdego człowieka!

  pozdrawiam i zapraszam :)
  www.pisanepasja.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Czasami muszę przekonywać ludzi żeby tolerowali moich znajomych - innych niepełnosprawnych, takich jak ja. W niektórych przypadkach moje wywody kończą się inaczej niż zamierzałam. I potem gdy jesteśmy razem tworzą się nie miłe sytuacje. Jest mi wtedy bardzo wstyd.
  Nie rozumiem jak można tolerować jedną osobę niepełnosprawną, a drugiej już nie. IDK
  Pozdrawiam ^^
  zaczytana_bella

  ReplyDelete
 5. Ja jestem tolerancyjna, ale też nie można pozwolić sobie na niektóre zdania wypowiedziane w naszym kierunku :)
  naoffashion-click

  ReplyDelete
 6. Nigdy nie zrozumiem dlaczego na świecie tyle zła i nienawiści. Wszyscy powinniśmy się wzajemnie wspierać. Przyjmuję zasadę: szacunek za szacunek. Powinniśmy być po prostu dobrymi ludźmi! :)

  http://pauuls.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Dokładnie szacunek należy się każdemu, lecz w tej chwili większość o tym zapomina. Niektórzy traktują innych z góry wywyższając się, bo przecież to oni są najlepsi. Czasem warto się zatrzymać i uświadomić sobie że wszyscy jesteśmy jednakowi nikt nie jest lepszy ani gorszy, po prostu różnimy się poglądami i charakterem, lecz musimy to zaakceptować.
  Pozdrawiam,
  Szwajjka

  ReplyDelete
 8. Strasznie irytuje mnie to, że ludzie, którzy uważają się za wyższych powiedzmy to sobie szczerze - "jeżdżą" po innych, wyzywają od najgorszych, a sami nie są lepsi. To, że ktoś jest grubszy, chudszy, ma inny kolor skóry, jest innej orientacji czy po prostu nie przypadł do gustu nie jest powodem do obrażania innych...
  Jeśli chcesz, zajrzyj do mnie - blogowanie z lovatonne (klik) + obserwuję i będę zaglądać częściej...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mnie również to strasznie irytuje. Wpadnę oczywiście do Ciebie i dziękuję za obserwacje!

   Delete
 9. W polsce nie ma tolerancji! naprawdę dla mnie tu jest bardzo dużo rasistowskich osób :/

  http://londonkidx.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dokładnie, a to pewnie ze względu na to, że w Polsce widok osoby o innym kolorze skóry jest rzadko spotykany. No cóż, może kiedyś nauczymy się tolerancji.

   Delete
 10. Takich postów potrzeba więcej by uświadamiać ludzi o błędach, które popełniają. Niestety, Polska nie jest zbyt tolerancyjnym krajem... Co niestety bywa smutne..


  http://pamellee.blogspot.com/

  ReplyDelete
 11. Ja zawsze byłam tolerancyjna i zawsze to we pozostanie.
  Pozdrawiam ;)

  ReplyDelete
 12. Świetny post !
  Powinnien być motywem dla niektorych osob ;)
  http://zmiloscidozdjec.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. Aż mi się miło zrobiło jak przeczytałam, że jestem inteligentna :D Jestem osobą bardzo tolerancyjną i żyję według dokładnie tej zasady, którą zacytowałaś na końcu posta :)
  Zapraszam! BLOG I ASK

  ReplyDelete
  Replies
  1. Cieszę się, że sprawiłam Ci przyjemność! Dziękuję za komentarz (:

   Delete
 14. To przykre, że trzeba pisać definicję tolerancji. W ogóle tego postu nie powinno być. Doprawdy, tak trudno jest żyć i dać żyć innym? ;)

  ReplyDelete
 15. Staram się być tolerancyjna, ale są przypadki w których jest to dla mnie nie możliwe np. jak ktoś przemądrza się i mówi, że jest najpiękniejszy, a innych wyzywa i uważa, że jest lepszy...
  http://side-of-life.blogspot.com/ - KLIK!

  ReplyDelete
 16. Tak w ogóle wielkie dzięki, że podałaś swój adres. Pod moim poprzednim postem też napisałaś komentarz, ale nie zostawiłaś adresu, a na profilu nic nie masz. Obserwuję, żebyś już mi nie zniknęła, bo bardzo mi się podoba, jak piszesz :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak to prawda pisałam, strasznie mi się spodobał Twój blog. Czasem zostawiam czasem nie, jakoś tak bywa. Dziękuję za obserwacje i miłe słowa! Aż mi się ciepło na sercu zrobiło (:

   Delete
  2. Dziękuję :) I fajnie, że nasze blogi spodobały się nam nawzajem ^^

   Delete
  3. Też bardzo się cieszę, kto wie, może kiedyś dojdzie między nami do jakiejś współpracy dzięki temu! c:

   Delete
  4. Nie bardzo ogarniam współprac blogowych. W ogóle ze wszystkim jestem trochę do tyłu ;D Dopiero teraz się zabrałam za założenie fanpage'a bloga. A jestem w blogosferze już 11 rok ;D

   Delete
  5. Napiszę do Ciebie w wolnej chwili to pogadamy, jeśli będziesz chciała (: wow 11 lat to strasznie dużo :o

   Delete
  6. Bardzo chętnie :) Jakoś tak szybko zleciało ^^

   Delete
 17. Post bardzo ci się udał... Bardzo fajny wybrałaś temat. TOLERANCJA... Nie mogę patrzeć na ludzi którzy wyśmiewają się w innych wyśmiewają się bo co?... Bo są na wózku? Tak właśnie tych ludzi to dobija! Zawsze ja staram się postawić w takiej sytuacji jak oni... Żeby ich zrozumieć <3 To przykre gdy ktoś poniża inne osoby.

  ReplyDelete
 18. Bardzo wartościowy post! Zresztą jak każdy,ale ten wyjątkowo mi się spodobał,a zwłaszcza to ostatnie stwierdzenie.


  ----------
  Zapraszam :D
  Mój blog-KLIK!

  ReplyDelete
 19. Jak dla mnie tolerancja nie jest niczym trudnym i bardzo mnie boli, jak ktoś jest nietolerancyjny.. Osoby niepełnosprawne czy innego koloru skóry są tacy sami jak my.. Niestety nie zmienimy świata.
  Zapraszam na KONKURS.
  Niebieska Izolda - KLIK

  ReplyDelete
 20. Nie wiedziałam o tym tłumaczeniu z języka łacińskiego. Jestem zachwycona widząc takie posty na blogach, wydaje mi się, że o tym należy pisać, żeby właśnie uświadamiać niektórym ludziom, że wszyscy mamy prawo do własnych przekonań ( o ile nie naruszają one czyjąś prywatność itd., ale o tym można dyskutować godzinami ) Obrazek świetny. :)
  Arleta

  ReplyDelete
 21. Tolerancja dla mnie jest mega ważna. Jesteśmy wszyscy tacy sami, może różnimy się włosami, twarzami, budową ciała czy kolorem skóry, ale jednak jesteśmy tak samo zbudowani wewnętrznie.

  Zapraszam do siebie, dopiero zaczynam.
  bleedingoutforyou.blogspot.com

  ReplyDelete
 22. Bardzo poruszający post :)
  Przy okazji zostałaś nominowana do LBA, jeśli jesteś zainteresowana zajrzyj na mojego bloga - i'mmarta

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak tak przepraszam, że nie odpowiedziałam u Ciebie na poprzedni komentarz, ale strasznie goni mnie czas :( wkrótce zajrzę i postaram się zrobić posta.

   Delete
 23. Święte słowa! Tolerancja jest bardzo potrzebna w świecie, w którym żyjemy. Boli, gdy widzę, że nie można mieć własnego zdania, bo większość uważa inaczej spychając inną osobę na margines bez możliwości wypowiedzenia własnego zdania :/ smutne

  Mój blog - ZAPRASZAM

  ReplyDelete
 24. Bardzo mądry i przyjemny w czytaniu post! Dla mnie tolerancja jest bardzo ważna :)
  http://paulablogxx.blogspot.com/

  ReplyDelete
 25. Szacunek należy się każdemu. To doskonała puenta dla Twojego posta.
  Ja sam nie traktuję ludzi w sposób, jakim ja nie chciał bym być traktowany.
  Fajnie, że przypomniałaś o tym swoim czytelnikom. Pozdrawiam i zapraszam Cie do siebie :) http://pomau-nolimits.blogspot.com/2016/01/idealny-zestaw-cwiczen-dla-twojego.html

  ReplyDelete
 26. Dla mnie jest ona najważniejsza. Poszanowanie czyiś poglądów jest ważne ;D
  olusiek-blog.blogspot.com- klik!

  ReplyDelete
 27. Ja myślałam, że nie trzeba wyjaśniać pojęcia tolerancja, ponieważ każdy powinien być tolerancyjny dla każdego. Pozdrawiam jusinx.blogspot.com.

  ReplyDelete
 28. Tolerancja jest bardzo ważna. To okropne, że w tych czasach nie można wyglądać inaczej bądź mieć innych poglądów...

  Zapraszam!
  http://luxjulia.blogspot.com/

  ReplyDelete
 29. Powinnismy szanować kazdego tak jakbysmy chcieli żeby nas szanowano :)

  Nowy post na blogu ♥ (klik)

  ReplyDelete
 30. Ja jestem bardzo tolerancyjna. Smutne, że w tych czasach człowiek nie może mieć własnego zdania, stylu bycia, innego koloru włosów w obawie, że zostanie zrównany z glebą. Polsza jest strasznie zacofanym krajem, a szkoda :/

  http://abonentpozazasiegiem.blogspot.com/

  ReplyDelete
 31. super post! trzeba byc tolerancyjnym, bo kazdemu nalezy sie szacunek ;)

  http://lovely-july-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 32. Bardzo mądry post! :) Ja jestem bardzo tolerancyjna :)
  http://byalex-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 33. Bardzo dobrze, że poruszyłaś ten temat, który bardzo często jest pomijany. Super, sugestywnie napisany post i zgadzam się z Tobą w 100% <3
  Zapraszam na rozdanie: http://natalistylee-s.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 34. Bardzo dobrze to odpisałaś, i wreszcie widzę coś nie o tolerancji jako o akceptacji innego koloru skóry czy orientacji seksualnej, tylko poszanowaniu zdania i poglądu innych. Sama przyznam - czasami ciężko mi pogodzić się z tym, że ktoś ma inną opinię, z góry oceniam niektóre osoby, bo inaczej widzą niektóre sprawy. Ale pracuję nad sobą!
  Bardzo inteligentny post :-) pozdrawiam!

  Alicjonada.blogspot.com

  ReplyDelete

~Dziękuję za każdy komentarz!
~Komentarze niezwiązane z postem oraz spam nie będą publikowane. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować to zapraszam tutaj.
~Jest mi bardzo miło, że zechciałeś/aś odwiedzić mój blog. Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej! (:
~Staram się odwiedzać blogi wszystkich komentujących, ale robię to z opóźnieniem.

Ponadto, zabraniam kopiować treści bloga bez wyraźnej zgody autora.
Ustawa o prawach autorskich, polecam!